Przejdź do treści

ONCODAY

18 maja 2024 r. w budynku Uniwersytetu Opolskiego odbyły się warsztaty onkologiczne dla studentów Wydziału Lekarskiego pod nazwą „Oncoday”. Były one organizowane przez Studenckie Koło Naukowe „Oncos” we współpracy ze Studenckim Kołem Naukowym Chirurgii Onkologicznej „Excisio” oraz Studenckim Towarzystwem Naukowym Uniwersytetu Onkologicznego.

Wydarzenie rozpoczęło się o godzinie 9.30 na auli Uniwersytetu Opolskiego przy ul. Oleskiej 48 w Opolu. Organizatorzy powitali uczestników, przedstawili partnerów i sponsorów oraz zaprezentowali osiągnięcia Kół Naukowych. Wykłady wygłosili dr hab. n.med. Barbara Radecka (onkolog kliniczny, Ordynator Kliniki Onkologii z Odcinkiem Dziennym Opolskiego Centrum Onkologii) oraz dr n. med. Tomasz Sachańbiński (chirurg onkologiczny, ordynator Oddziału Klinicznego Chirurgii Onkologicznej z Pododdziałem Chorób Piersi Opolskiego Centrum Onkologii).

Następnie w budynku Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Opolskiego miała miejsce część praktyczna warsztatów:

  • warsztaty z badania palpacyjnego piersi z wykorzystaniem trenażerów
  • warsztaty z badania per rectum z wykorzystaniem trenażerów
  • warsztaty z badania dermatoskopowego skóry, podczas których uczestnicy oceniali znamiona przy wykorzystaniu dermatoskopów
  • warsztaty z biopsji gruboigłowej, w których wykorzystano piersi z indyka, z ukrytymi w nich oliwkami, aparat USG oraz igły do biopsji gruboigłowej
  • warsztaty z anatomii chirurgicznej z wykorzystaniem modeli anatomicznych
  • warsztaty z brachyterapii, z wykorzystaniem aplikatorów, które uczestnicy umieszczali w jabłkach imitujących ciało pacjenta.

Powyższe warsztaty były poprzedzone prelekcjami. Każde z nich odbyły się w trzech turach.

Oprócz tego odbyły się warsztaty z komunikacji z pacjentem onkologicznym. Miały one formę symulacji wysokiej wierności. Studenci wcielali się w rolę lekarzy i przeprowadzali rozmowę z pacjentem standaryzowanym. Następnie wraz z lekarzami i panią psycholog analizowali swoje postawy i sposób, w jaki komunikowali się z pacjentem. Warsztaty te odbyły się w dwóch turach.

Każdy z tematów warsztatów był organizowany i prowadzony przez odpowiedzialną za niego grupę studentów z SKN „Oncos” i Chirurgii Onkologicznej „Excisio”. Wcześniej studenci zostali przeszkoleni przez wymienionych poniżej lekarzy i psycholog zajmujących się daną dziedziną, którzy byli również obecni i służyli pomocą podczas trwania warsztatów. Opiekunowie merytoryczni warsztatów:

dr hab. n.med. Barbara Radecka

dr n. med. Tomasz Sachańbiński

dr. n. med. Kamila Czerw

lek. Anna Świercz

lek. Agnieszka Kluczny

mgr.  Karolina Tomiczek-Kudła

lek. Karolina Zarańska.

Każda tura warsztatów kończyła się quizem z wiedzy przekazanej podczas warsztatów. Uczestnicy, którzy uzyskali najlepsze wyniki, otrzymali nagrody książkowe.

Przez cały czas trwania warsztatów uczestnicy mogli skorzystać z poczęstunku, a czas spędzony przy stoisku gastronomicznym szczególnie sprzyjał integracji oraz wymianie wiedzy i doświadczeń.

W wydarzeniu uczestniczyły również Ambasadorki Kampanii profilaktycznej  „jesteś ważna” organizowanej przez powiat lubiński, z którymi współpracuje SKN Oncos. Panie wysłuchały wykładów oraz wzięły udział w warsztatach z palpacyjnego badania piersi na trenażerach. Zdobytą wiedzą będą dzielić się dalej z mieszkankami Lubina i okolic.

„Oncoday” uzyskało również patronat lokalnych mediów:

  • Radio Doxa FM
  • 24opole.pl
  • Opowiecie.info
  • Radio Sygnały.

https://www.24opole.pl/52369,Oncoday_na_Uniwersytecie_Opolskim_Edukacja_i_profilaktyka_onkologiczna,wiadomosc.html

Dzięki zainteresowaniu mediów przekaz warsztatów dotyczący istoty profilaktyki chorób nowotworowych oraz tematu onkologii mógł dotrzeć do mieszkańców Opola i okolic.

 W Komitecie Organizacyjnym Warsztatów byli studenci Wydziału Lekarskiego:

  • Dorota Szydłowska
  • Zuzanna Pokorna
  • Katarzyna Pala
  • Katarzyna Łęgosz
  • Jagoda Adamarczuk
  • Kamil Stefański
  • Karol Laksa.

Warsztaty zakończyły się o godzinie 15.30 wręczeniem podziękowań oraz nagród książkowych.

„Oncoday” cieszył się dużym zainteresowaniem wśród studentów. Z wiadomości otrzymanych od uczestników po wydarzeniu wynikało, że wynieśli oni z warsztatów dużo nowych informacji. Szczególnie ważna była dla nich część praktyczna, gdyż poprzez takie ćwiczenia lepiej przyswajają wiedzę oraz nabierają większej pewności siebie w przyszłym kontakcie z pacjentem. Zdobytą wiedzę na pewno wykorzystają w przyszłej medycznej karierze, bez względu na to jaką specjalizację wybiorą.

Również z pozytywnym odbiorem „Oncoday” spotkaliśmy się ze strony studentów prowadzących warsztaty. Przygotowania do nich wiele ich nauczyły – zdobyli wiedzę z zakresu onkologii, rozwijali umiejętność pracy w grupie oraz mogli sprawdzić się w roli „nauczyciela” prowadząc warsztaty.

Zadowoleni z udziału w warsztatach byli również uczestniczący w nich lekarze i pracownicy Wydziału Lekarskiego. Byli pod wrażeniem zaangażowania w nich studentów, tym bardziej że odbywały się one w dniu wolnym od zajęć. „Oncoday” było niewątpliwie wydarzeniem, które połączyło ludzi pełnych pasji do medycyny i onkologii.

Skip to content