Przejdź do treści

Studencki projekt stworzenia urządzenia medycznego do oceny natężenia bólu

Ma pomóc w uśmierzaniu cierpienia u osób z ograniczonym albo niemożliwym kontaktem. Chodzi między innymi o małe dzieci, ale nie tylko. Prototyp urządzenia jest już gotowy, potrzebne są jednak pieniądze na kontynuację projektu. 20 tysięcy złotych na ten cel przeznaczyło strzeleckie przedsiębiorstwo PPO.

Część pacjentów nie może albo nie potrafi przekazać lekarzom informacji o bólu, który im doskwiera. Chodzi między innymi o bardzo małe dzieci, osoby z porażeniem mózgowym czy zaintubowane. Poziom bólu u takich pacjentów określa się przy wykorzystaniu tzw. skal behawioralnych.

– Polega to na obserwacji zachowań pacjenta i reagowania na bodźce. Takie oceny obarczone są jednak dużym poziomem błędu – mówi Jakub Słowik, student szóstego roku medycyny na Uniwersytecie Opolskiej. – Dlatego postanowiliśmy skonstruować urządzenie, które w sposób nieinwazyjny pobiera parametry od pacjenta. Później za pomocą algorytmów sztucznej inteligencji precyzyjnie określa ono natężenie bólu.

Poza Jakubem Słowikiem w projekt zaangażowani są także inni studenci: Emil Bulzacki, Damian Chruścicki, Andrzej Kanturski i Weronika Radecka. Prototyp urządzenia jest już gotowy. Studenci nie chcą zdradzać szczegółów, ponieważ aparatura poddana będzie procedurom patentowym. W wielkim uproszczeniu jest to zestaw czujników, które podłączane są do komputera.

Kciuki za powodzenie projektu trzyma profesor Wiesława Piątkowska-Stepaniak z Uniwersytetu Opolskiego, która jest współzałożycielką fundacji „Prosto z serca”. Jej celem jest wspomaganie walki z chorobami układu sercowo-naczyniowego i edukacja a także innowacje w zakresie opieki medycznej. Prof. Piątkowska jest pod wrażeniem zaangażowania studentów w powodzenie projektu. Przyznaje jednak, że potrzebna są na to środki finansowe.

– Miałam już zaszczyt odebrać pierwszy czek od darczyńcy, konkretnie z rąk dyrektora firmy PPO Mateusza Magdziarza. Mam nadzieję, że będzie duże zrozumienie ze strony środowisk biznesowych czy naukowych do tego znakomitego projektu – mówi profesor Wiesława Piątkowska-Stepaniak.

PPO Strzelce Opolskie na kontynuację projektu przekazało 20 tysięcy złotych.

– PPO wspiera liczne inicjatywy z zakresu kultury, sportu, a teraz także medycyny. Po krótkiej rozmowie z prof. Piątkowską-Stepaniak wiedziałem, że warto zainwestować w rozwiązanie, które ma szansę realnie wpłynąć na poprawę świadczeń zdrowotnych i komfort pacjentów – podkreśla Mateusz Magdziarz, dyrektor firmy.

Po stworzeniu prototypu kolejnym etapem będzie przeprowadzenie badań klinicznych.

https://nto.pl/opolscy-studenci-opracowuja-aparature-do-diagnozowania-bolu-to-wyjatkowy-projekt-na-skale-kraju/ar/c3-16906771

Skip to content