Przejdź do treści

Badamy znamiona

Fundacja Prosto z serca i działająca w jej ramach Studencka Klinika Zdrowia kolejny raz zaproponowała mieszkańcom Opola nieodpłatną ocenę znamion skórnych (badanie dermatoskopowe).

Tym razem gościliśmy na Opolskich Dniach Seniora i Dniach Niepełnosprawnych (9.09.2021). Badania cieszyły się ogromnym zainteresowaniem, a nasi studenci mieli pełne ręce pracy. Kolejny raz merytorycznie wspierał nas dr nauk med. Aleksander Sachanbiński, specjalista chirurgii onkologicznej.

W ocenie znamion pomaga dermatoskop, czyli urządzenie z powiększeniem (zazwyczaj 10-krotnym) i wbudowanym oświetleniem, które pozwala na uwidocznienie głębszych struktur oglądanej zmiany. Badanie jest bezbolesne i trwa 5-10 minut. Powinno się je wykonać przynajmniej raz do roku. Zdarza się, że podejrzane znamię trzeba usunąć, jednak przy odpowiednio wczesnym jego wykryciu, jest to prosty zabieg ambulatoryjny, dokonywany przez chirurga, który skutecznie zapobiega rozwojowi choroby.

Namawiamy też do samokontroli skóry w domu pamiętając o abecadle czerniaka:

A – stało się asymetryczne,

B – ma poszarpane, zgrubiałe brzegi,

C – czerwony lub czarny, niejednolity kolor,

D – duży, powiększony rozmiar,

E – ewoluuje, w znamieniu zachodzą zmiany

Jeżeli podejrzane znamię posiada jedną z powyższych cech koniecznie udaj się na kontrolę do lekarza specjalisty: dermatologa lub chirurga onkologa.

Skip to content