Różowa skrzyneczka to ogólnopolska akcja zainicjowana przez 3 wrocławianki. Akcja polega na zwiększeniu dostępu do bezpłatnych środków higieny osobistej na czas menstruacji – podpasek / tamponów – w przestrzeni publicznej. Dzięki naszej fundacji różowe skrzyneczki pojawiły się również w Opolu.
Dziś brak dostępu do podpasek czy tamponów w publicznych toaletach stanowi dużą przeszkodę dla codziennego funkcjonowania kobiet i dziewczynek. Szczególnie mocno ten brak uderza w osoby z rodzin ubogich, rodziny wielodzietne, nastolatki, uczące się dziewczynki, które niejednokrotnie z powodu menstruacji zmuszone są do rezygnacji z zajęć lub wyjścia z pracy.
Jak wynika z badań zleconych przez Fundację Kulczyk Foundation, 4% Polek nie ma pieniędzy na zakup środków higienicznych. To blisko 500 000 osób. Z trudnościami spowodowanymi niedostępnością podpasek w instytucjach publicznych spotyka się jednak każda z nas – w szkołach, uczelniach, urzędach czy bibliotekach. 21% nastolatek musiało wyjść ze szkoły ze względu na ich brak, 10% z powodu ograniczonego dostępu do podpasek w ogóle nie wyszło z domu. Brak środków higieny osobistej w toaletach wyklucza kobiety i ogranicza ich możliwości. Odbiera osobom miesiączkującym prawo do godnej i komfortowej menstruacji, która jest niezbywalną częścią fizjologii. Potwierdzają to badania. Od grudnia 2019 r., kiedy zawisła pierwsza różowa skrzyneczka wypełniona podpaskami w Centrum Praw Kobiet we Wrocławiu, Fundacji Różowa Skrzyneczka udało się umieścić ich w przestrzeni publicznej ponad 4000! Różowe skrzyneczki znajdują się dziś w szkołach, bursach, placówkach edukacyjnych, szpitalach, kinach, bibliotekach, teatrach. W akcję włączają się kolejne samorządy – Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdańsk, powiat trzebnicki, Krotoszyn, Kołobrzeg, Olsztyn, Legnica to tylko niektóre z nich. Takie działanie radykalnie ograniczy poziom ubóstwa menstruacyjnego w mieście, sprawi, że nasza wspólna przestrzeń stanie się bezpieczniejsza, bardziej przyjazna i komfortowa dla każdej dziewczynki, kobiety i osoby menstruującej. Chcemy by Opole było jednym z takich miejsc.
Weronika Radecka, inicjatorka akcji